петък, 19 февруари 2016 г.
Тайните на Земята – вряща река в сърцето на Амазония
Мистериозна река, течаща дълбоко в сърцето на Амазония е толкова гореща, че ври. Реката отдавна e легенда в Перу, но когато геологът Андре Рузо чува за нея смята, че това е невъзможно. Той знае, че това ще изисква огромно количество геотермална енергия, за да заври дори малко поточе, а и амазонския басейн е твърде далеч от всякакви активни вулкани.
За реката Маянтуаку Рузо чува за първи път от разказите на дядо си, пише "DailyMail". Той разказвал, че след като испанските конквистадори убили последния император на инките се отправили дълбоко в дъждовните гори на Амазония в търсенето на злато.
Когато се завърнали обаче, конквистадорите разказвали за ужасяващо преживяване – намирали отровени потоци, змии, които ядяли хора и река, която ври.
12 години след като за първи път чува тази история, Рузо отново се сблъсква с този мит. Тогава обаче той е докторант по геофизика и иска да намери реката, за да я види с очите си.
"Започнах да си задавам въпроса дали наистина кипящата река може да съществува", обяснява Рузо.
"Питах колеги от университета, от правителството, от компании за петрол и газови добиви, минни компании. Отговорът беше единодушно не".
"И в това има смисъл. Разбирате ли, кипящи реки наистина съществуват, но те обикновено са близо до вулкани. Има нужда от мощен източник на топлина, за да се прояви такова голямо геотермално явление", обяснява геофизикът.
Колкото и да не вярвал, Рузо все пак трябвало да се убеди. Дори собствената му леля му казала, че тя е била там. И така Рузо тръгнал на експедиция, за да намери въпросната река. Дълбоко в в Амазония, той намерил Маяантуаку.
Тя съществува и в най-широката си част е 25 метра, а дълбочината ѝ достига 6 метра. Температурата ѝ е достатъчна, за да се направи чай и в доста части тя наистина кипи. Реката ври заради горещите извори, които я захранват.
"Да потопя ръката си в реката би ми докарало изгаряния трета степен, за по-малко от секунда. Ако падна това ще ме убие", разказва Рузо.
"Точно както ние имаме гореща кръв, която тече по нашите вени и артерии, Земята също има гореща вода, която се движи през процепите", обяснява той.
"Там, където артериите на Земята изскачат на повърхността, там виждаме тези необикновени геотермални явление - фумароли (пукнатини, от които излиза дим), горещи извори... или врящи реки", завършва геофизикът.
По публикацията работи: Боряна Павлова
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар